piątek, 30 czerwca 2017

Jak dbać o buty do biegania

Jeżeli kochasz biegać, lub jest to dodatkowa forma aktywności pośród innych dyscyplin, dobrze wiesz, że buty do biegania ulegają naturalnej eksploatacji i zabrudzeniu. Podpowiadamy, jak sprawić, aby Twoje buty do biegania służyły Ci jak najdłużej i cieszyły się nienagannym wyglądem.
Buty do biegania brudzą się od błota zalegającego przy chodnikach, pyłu unoszącego się w powietrzu, runa leśnego przy terenowych ścieżkach i innych zanieczyszczeń środowiskowych. Ponadto nie służy im pot pojawiający się na stopach podczas treningu i wilgoć deszczu lub źle ominiętej kałuży. Podpowiadamy w jaki sposób dbać o buty do biegania, aby zachowały swój wygląd jak najdłużej.


Zdobądź właściwe buty do biegania

Nie oczekuj, że klasyczna, standardowa para butów biegowych zrobi coś więcej, niż to, do czego jest przeznaczona. Jeśli wykonujesz dużo treningów biegowych w terenie, po nierównych ścieżkach, pomyśl nad zakupieniem butów terenowych, przeznaczonych do takiej formy biegania. Nie staraj się za wszelką cenę trenować i wytrwać w zwykłych butach przeznaczonych na bieżnię lub chodniki. Większość popularnych modeli butów do biegania jest w znacznym stopniu przeznaczona do biegania po asfalcie lub chodniku, dlatego też nie można się dziwić ich szybkiemu zniszczeniu poprzez stosowanie w niewłaściwych miejscach.


Czyszczenie butów do biegania

Pozostawienie butów wilgotnych i zabrudzonych błotem wpływa fatalnie na gumę podeszwy oraz materiał cholewki. Jeżeli robisz w ten sposób nieustannie nie dziw się, że Twoje nowe buty wyglądają po kilku miesiącach użytkowania jak wieloletnie sneakersy przywleczone ze śmietniska. Tak naprawdę wystarczy minuta lekkiego szczotkowania pod letnią wodą z kranu, aby usunąć 99 procent brudu i zabrudzenia. Dzięki temu materiały oddychają i są suche. Wyczyść większość błota z podeszwy za pomocą szczotki, a Twoje buty wyschną szybciej i nie będą wilgotne ani ciężkie, gdy będziesz chciał je założyć następnym razem. Pamiętaj, aby nigdy nie wkładać butów do pralki. Klej trzymający podeszwę może puścić, a materiały cholewki ulegną widocznemu zniszczeniu. To zmusi Cię do kupna nowych butów biegowych znacznie wcześniej niż jest to konieczne.

Suszenie butów do biegania

Jeśli buty do biegania całkowicie się zamoczą, wyjmij wkładki z ich środka i osusz je oddzielnie. Jeśli buty są naprawdę mocno nasycone wodą, pomóc może powieszenie ich tak, aby woda mogła łatwo sączyć się ze środka. Następnie wypchnij środki butów zgniecioną gazetą, aby wchłonęła pozostałą część wody. Pamiętaj jednak, aby wyjąć papier po dwóch lub trzech godzinach, aby buty mogły ostatecznie wysychać naturalnie. Aby usunąć wodę ze sznurowadeł wystarczy wykorzystać papierowy ręcznik lub papier i zaczynając od oczek, aż do czubków sznurowadeł zacisnąć go mocno. To pomoże sznurówkom wyschnąć dużo szybciej. Pamiętaj, aby nigdy nie wkładać butów do suszarki bębnowej ani nie próbuj przyspieszyć procesu suszenia, umieszczając buty na bezpośrednim świetle słonecznym lub na grzejniku. Te zabiegi będą miały negatywny wpływ na kleje, które są używane do łączenia wszystkich elementów buta razem. Pamiętaj, że buty biegowe mogą dosłownie się rozlecieć, jeśli potraktujesz je nieprawidłowo.

Przechowywanie butów do biegania

Przechowywanie butów do biegania powinno mieć miejsce w suchym pokoju. Ważne by była to przestrzeń, gdzie nie zostaną ściśnięte lub w inny sposób uszkodzone. Temperatura w pomieszczeniu jest najlepsza, ponieważ zapewni wystarczające ciepło, gdy będziesz je ponownie wkładać, a materiały podeszwy środkowej pozostaną optymalnie elastyczne. Nie umieszczaj butów do biegania w plastikowej torbie lub pudełku, ponieważ to ograniczy dopływ bieżącego powietrza do ich wnętrza. Jest ono potrzebne, gdy spowalnia namnażanie się bakterii i sprawia, że buty ładniej pachną. Pamiętaj, że nawet jeśli biegasz w suchych warunkach, buty mogą być wilgotne od Twojego własnego potu, zaś najlepiej dla nich będzie, jeśli wyschną tak szybko, jak to tylko możliwe.

Pierwsze kroki w opiece nad butami treningowymi wykonuj natychmiast po treningu, niezależnie od tego, czy są to buty Asics, buty Nike Free czy buty Kangaroos. Pielęgnacja sprawi, że nie będziesz musiał ich wymieniać na nową parę zbyt szybko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz